Huntsville City Schools  |  Login  |  Staff Portal - opens in a new window  | 

Elementary Math Competition Results

This year's Elementary Math Competition was a resounding success, with over one thousand students participating.  That's almost twice the number of students over previous years!  This year's competition was held virtually, which enabled the additional number of students to partcipate remotely from their home schools.  Students competed both individually and as teams representing their schools.  The following are the results from this years competition:

District Individual Winners

Region Team Student Grade
2 Goldsmith Schiffman Grade 3A Sami Haque 3
2 Jones Valley Grade 3 Henry Davison 3
4 Farley Grade 3 Addi Mehl 3
4 Farley Grade 3 Stephanie Mattick 3
3 Williams Grade 4 Owen Chen 4
2 Goldsmith Schiffman Grade 5 Davis Wall 5
4 Farley Grade 5 Hayden Adams 5
2 Blossomwood Grade 6 Todd Sims 6

District Team Winners

Region Team Grade Place
1 Dawson A Squad 3 1
1 Lakewood 3 2
1 Montview Math Busters 3 3
2 Goldsmith Schiffman Orange 3 1
2 Jones Valley 3A 3 2
2 Goldsmith Schiffman Gray 3 2
2 Goldsmith Schiffman Blue 3 3
2 Goldsmith Schiffman Black 3 3
3 ASFL Group 6 3 1
3 Providence Team 1 3 2
3 Ridgecrest Team 4 3 3
4 Challenger Team 2 3 1
4 Farley Red 3 2
4 Whitesburg Team 1 3 3
1 MLK Red Team 4 1
1 Dawson DK Nation 4 2
1 Dawson Tornado 4 2
1 MLK Yellow Team 4 2
1 Lakewood 4 3
2 Goldsmith Schiffman Purple 4 1
2 Blossomwood 4A 4 2
2 Hampton Cove Team 7 4 2
2 Blossomwood 4D 4 3
3 Williams Team A 4 1
3 ASFL Group 1 4 2
3 Providence Team 2 4 3
4 Challenger Team 1 4 1
4 Challenger Team 2 4 2
4 Farley Team 1 4 3
1 Dawson Team Ebola 5 1
1 Highlands Team C 5 2
1 Rolling Hills Team 1 5 3
2 Goldsmith Schiffman Blue 5 1
2 Blossomwood Team 7 5 2
2 Jones Valley 5 3
3 AAA Team 5A 5 1
3 AAA Team 5B 5 2
3 Providence 5 3
4 Weatherly Obtuse Angles 5 1
4 Chaffee Fortnite Gods 5 2
4 Chaffee Backstreet Kids 5 2
4 Farley 6 5 3
1 Rolling Hills Team 4 6 1
1 Lakewood Team 2 6 2
1 Rolling Hills Team 2 6 3
2 Blossomwood Team 4 6 1
2 Sonnie Hereford #Ninja 6 2
2 Blossomwood Team 2 6 3
4 Jones Valley 6 1

School Individual Winners

Grade 3 

Region School Student Grade
3 ASFL Nathan Madsen 3
2 Blossomwood Hutton Schroer 3
4 Challenger Cassandra Sage 3
4 Challenger Peyton Anderson 3
1 Chapman Amara Weil 3
1 Dawson Lawrence Souffrant 3
4 Farley Addi Mehl 3
4 Farley Stephanie Mattick 3
2 Goldsmith Schiffman Sami Haque 3
1 Highlands Keymoni Holloway 3
2 Jones Valley Henry Davison 3
1 Lakewood Alaysia Reed 3
1 MLK Benjamin  Myrick 3
1 Montview Burnette Savannah 3
3 Morris Davion Miller 3
3 Morris Jatziri Castro 3
4 Mountain Gap Tyce Parris 3
3 Providence Aesop Newman 3
3 Providence Aurora Barych 3
3 Ridgecrest Anthony Washington 3
1 Rolling Hills Jeremy Travis 3
4 Weatherly Lily Crackel 3
4 Whitesburg Allie Spink 3
4 Whitesburg Ethan Bass 3
3 Williams Dylan Howard 3

Grade 4

Region School Student Grade
3 ASFL James Eastman 4
2 Blossomwood Katherine Marler 4
4 Chaffee Harlon Wallace 4
4 Challenger Michael Bell 4
1 Chapman Javian Sellers 4
1 Chapman Dylan Leonard 4
1 Chapman Lanyion Carandante 4
1 Dawson Shaniyah Cawthorn 4
4 Farley Colin Mueller 4
4 Farley Sydnie Lowder 4
2 Goldsmith Schiffman Ella Lanwer 4
2 Hampton Cove Ben Haynes 4
1 Highlands RaNiya Warrick 4
2 Jones Valley Pranavi Konda 4
1 Lakewood Tamara King 4
4 McDonnell Jeremy Khaleck 4
1 MLK Layla Napier 4
2 Monte Sano Blake Barnes 4
2 Monte Sano Henry Keener 4
1 Montview Cartwright Alynndria 4
3 Morris Daniel Erazo 4
4 Mountain Gap Tripp Wilson 4
3 Providence Alli Ahhoudbodi 4
3 Ridgecrest Ryle Morey 4
1 Rolling Hills Javantaye Lawson 4
4 Weatherly Marco Jimenez 4
4 Weatherly Sophia Lin 4
4 Whitesburg Adam Crigger 4
4 Whitesburg Joe Davis 4
3 Williams Owen Chen 4

Grades 5-6

Region School Student Grade
3 ASFL Karis Metuge 5
2 Blossomwood Sarah Heard 5
4 Chaffee Elliot Bishop 5
4 Challenger Johnny Nguyen 5
1 Chapman Kam'ron Smith 5
1 Dawson Kanji Langidrik 5
4 Farley Hayden Adams 5
2 Goldsmith Schiffman Davis Wall 5
2 Hampton Cove Benjamin Vollmer 5
1 Highlands Jaelynn Walker 5
2 Jones Valley Isaiah Hodge 5
4 McDonnell Co'Juan Washington 5
1 MLK Brady  Tissue 5
2 Monte Sano Camden Lowe 5
1 Montview Holloway Mia 5
3 Morris Joseph Porras 5
4 Mountain Gap Nicholas Johnson 5
4 Mountain Gap Laurel Howard 5
3 Providence Nolan Walker 5
3 Ridgecrest Christian Quiroz 5
1 Rolling Hills Nicholas Douglas 5
2 Sonnie Hereford Ethan Perry 5
4 Weatherly Brendan Berry 5
3 Williams Carson Muse 5
3 Williams Jay Coats 5
2 Blossomwood Todd Sims 6
2 Jones Valley Keegan Norton 6
1 Lakewood Briana Moore 6
1 Rolling Hills Peyton Stewart 6
2 Sonnie Hereford Agustine Hernandez 6

Photo Gallery